Raspravom o nacrtu izmjena i dopuna Zakona o radu FBiH nastavljena je sjednica Predstavničkog doma Parlamenta FBiH.
Predsjednik Kluba SDP-a Damir Mašić ovom prilikom kazao je da izražava svoje najoštrije i najdublje neslaganje s predloženim izmjenama.
– Zakon je bez socijalnog dijaloga došao na dnevni red. Imali smo s različitih strana zapisnike da se neki od sindikata složio s izmjenama, međutim lično sam održao sastanke s predstavnicima sindikata i apsolutno su protiv predloženog. Vlada FBIH na čelu s premijerom Fadilom Novalićem to radi u kontinuitetu već pet godina – istakao je Mašić.
Zastupnik Samer Rešidat (DF) poručio je da su sindikati kontaktirali i Klub DF.
– I na ulicama su poručili da su protiv ovog zakona. Drago mi je da je skinuta hitnost sa ovog zakona, a pogotovo sada u situaciji u kojoj se nalazimo i gdje nas je dovela panedmija. Pozivam ministra da otvori socijalni dijalog i da se usaglasi novi zakon koji će biti izglasan većinom – istakao je Rešidat.
Zastupnik Irfan Čengić (SDP) kazao je da u ovom zakonu se pominje samo stanje nesreće.
– Ima primjer da je načelnik općine Novi Grad Sarajevo Semir Efendić prije dvije godine proglasio stanje nesreće zbog toga što je u općini porasla trava. Pa je to uradio da bi uzeo pare od civilne zaštite i pokosio travu – istakao je Čengić.
Zastupnik Albin Muslić (SDP) kazao je da su u zakonu uvode nove formulacije poput konsultacija sa predstavnicima sindikata.
– Volio bi znati šta znači konsultacija. Prethodna saglasnost je nešto drugo. Konsultacije podrazumijevaju razgovor neodređenog karaktera. A može biti i samo da se sindikatu pošalje mail da će se nešto uraditi – istakao je Muslić.
Zastupnica Mira Grgić (SDP) da se ne slaže sa kolegom Eldinom Vrače koji je danas kazao da su izmjene Zakona o radu dobre.
– Davno sam učila političku ekonomiju i tad su rekli da novu vrijednost stvara rad. Ali neprihavtljivo je da o svemu odluke poslodavac. Mora se ostvariti socijalni dijalog po ovom pitanju – poručila je Grgić.